Chlouba Jižního Tyrolska

Nejvyšší bod italského zimního lyžařského střediska Kronplatz leží v nadmořské výšce 2.275 metrů. Stejnojmenný vrcholek, z něhož se do údolí spouští většina zdejších sjezdových tratí, leží v Jižním Tyrolsku na severu Itálie. Dle mnoha milovníků lyžování v Itálii jde o jedno z vůbec nejkrásnějších míst ke strávení aktivní zimní dovolené. Ze severu jej ohraničují Zillertalské Alpy a na jihu přechází v Dolomity.

Pestrá nabídka

Svým návštěvníkům, kteří sem cestují prožít aktivně dny volna během zimy, nabízí skiareál Kronplatz téměř 200 kilometrů sjezdových tratí. Z nich je většina technicky nenáročných modrých sjezdovek. Zkušenější sjezdaři se však mohou těšit na 15 červených a dokonce 8 černých, technicky náročných, tratí. Příznivci adrenalinového lyžování a snowboardisté mohou trávit čas v několika snowparcích a komu by lyžování přes den nestačilo, večer se dá na některých úsecích lyžovat i za umělého osvětlení. Běžci na lyžích pak mají k dispozici přes 300 kilometrů běžeckých tratí.

Lyžařská jednička

Během zimního období je unikátní hora Plan de Corones v údolí Pustertal / Pusteria jednoznačně lyžařským číslem jedna. Z jeho vrcholu se lze vydat severním směrem po zdejších technicky nejnáročnějších sjezdovkách dolů k městečku Reischach, jež tvoří předměstí zdejšího správního centra Brunecku. Na východ pak směřují mírnější tratě, značené modrou a červenou barvou, směrem na městečko Olang. V této části hory se nacházejí dostatečně široké a prostorné carvingové sjezdovky. A konečně směrem na jih vedou sjezdovky k vesničce San Vigilio, která přes vrchol Piculin lyžařsky propojuje Kronplatz s vesnicí San Martino in Badia.

Tři skiareály

Skiareál Plan de Corones nabízí svým návštěvníkům skutečně vše, co potřebují k tomu, aby si tady dokonale užili skvělý den na sjezdovkách. Oblast Kronplatz tvoří hned tři lyžařské areály: centrální a také největší Plan de Corones, asi 15 kilometrů severně ležící Speikboden a konečně Klausberg. Hora se šplhá do nadmořské výšky 2.275 metrů mezi městem Bruneck (italsky Brunico, nadmořská výška 838 metrů) a vesničkami St. Vigil (italsky St. Vigilio, nadmořská výška 1.201 metrů) a Olang (nadmořská výška 1.080 metrů).

Jedinečný výhled

Z vrcholu hory je nádherný výhled po širokém okolí, neboť leží vysoko nad hranicí lesa a výhledu tak nic nebrání. Milovníci sjezdového lyžování se mohou těšit na téměř 120 kilometrů sjezdových tratí. O dopravu lyžařů vzhůru na svahy se starají 3 desítky moderních přepravních zařízení. Propracovaná lyžařská infrastruktura řadí u hranic s Rakouskem ležící Kronplatz k oblasti, které se někdy přezdívá lyžařská brána do Jižního Tyrolska.

Univerzální hora

Co do technické náročnosti a profilu sjezdovek, je Plan de Corones univerzální a velmi pestrý. Lyžaři tady najdou vše, od mírných a prostorných svahů pro carvery a začátečníky přes sportovně laděné tratě pro zkušenější lyžaře až po náročné černé sjezdovky pro nejzkušenější sjezdaře. K unikátům lyžařského areálu patří kupříkladu sjezdovka s umělým osvětlením pro noční lyžování. Ta je dostatečně prostorná a nijak náročná, takže se tady nočního lyžování nemusí obávat právě ani začátečníci. Po severních svazích padají do údolí směrem na Reischach náročné černé tratě, kde si bezpochyby přijdou na své přijdou ti nejlepší sjezdaři.

Snowboard a freestyle

Ani příznivci snowboardingu a freestylového lyžování nebudou na Kronplatzu zklamáni. Místní provozovatelé lanovek a sjezdovek nedávno zmodernizovali i zdejší snowpark Belvedere. O adrenalin, zábavu a silné emoce je na Plan de Corones opravdu postaráno. Se skipasem Dolomiti Superski je pak možné lyžovat nejen na Kronplatzu a ve střediscích Speikboden a Klausberg, ale lyžaři se mohou vypravit i do blízkého údolí Alta Badia. Do něj turisty dopraví v pravidelných intervalech jezdící kyvadlová doprava přímo z údolní stanice lanovky na Piculin. Jízda skibusem trvá jen asi 20 minut. Pak už stačí jen nazout lyže a známý italský lyžařský okruh Sella Ronda je na dosah.

Léto

Vrchol Kronplatz však není atraktivní destinací pro aktivní jedince pouze během zimní lyžařské sezóny. Plan de Corones je vyhledávaným místem i pro ty, kdo se rádi vydávají na horské tůry, podobně jako pro ty, co s oblibou prozkoumávají nová místa ze sedla horského kola. Čas letních školních prázdnin je v oblasti Jižního Tyrolska též značně populární. Příroda podél celého údolí je okouzlující a milovníci sportu ve volné přírodě si ji určitě nenechají ujít.

Další aktivity

Tiché lesní cesty na čerstvém vzduchu, náročná stoupání na zdejší vrcholy a strmé svahy lákají i horolezce. V oblasti Kronplatz je totiž na výběr ze širokého spektra lezeckých cest. Zase až tolik nezáleží na způsobu, jak se kdo na některý ze zdejších vrcholků dostane. V každém případě bude za svůj výkon odměněn překrásným výhledem na okolní alpské velikány. Jedinci, kteří dávají přednost cyklistice, budou určitě potěšení z téměř neomezených možností, které hory v okolí Plan de Cornes nabízejí. Po náročném stoupání, nejčastěji vedoucím po strmých cyklostezkách, si bude moci každý biker užít rychlého sjezdu a ti zkušenější dokonce freeridu.